Datum

Stor påverkan på linje 550B på grund av avstängd järnvägskorsning i Kungsör

Den 30 september klockan 21.00 stängs järnvägskorsningen vid infarten till Kungsör av för underhåll. Avstängningen har stor påverkan på linje 550B i båda riktningarna.



Från och med fredagen den 30 september klockan 21.00 till och med måndagen den 3 oktober klockan 10.10 blir det en del förändringar på linje 550B. Under perioden får linje 550B en annan körväg, flera hållplatser stängs av, några avgångar ställs in och vissa avgångar får ändrade tider. Nedan har vi samlat information om hur linje 550B kör under avstängningen.

Fredag 30 september: flera avgångar ställs in

Under fredagskvällen ställs flera avgångar in på linje 550B i samband med avstängningen av järnvägskorsningen vid infarten till Kungsör.

Inställda avgångar från Köping:

  • 20.41
  • 21.44
  • 22.44

 Sista avgången från Köping går klockan 19.43 fredagen den 30 september.

Inställda avgångar från Kungsör:

  • 21.23
  • 22.23
  • 23.23

Sista avgången från Kungsör går klockan 20.20 fredagen den 30 september.

Lördag 1 oktober – måndag 3 oktober: flera hållplatser stängs av, inställda avgångar och ändrade avgångstider

Från och med lördagen den 1 oktober klockan 04.00 till och med måndagen den 3 oktober klockan 10.10 får linje 550B en annan körväg och flera hållplatser stängs av. Linje 550B leds om via Arbogavägen vilket kan medföra förseningar på uppemot 15 minuter.

Kartan nedan visar hur linje 550B leds om.

Karta över omledningen av 550B 1-3 oktober 2022.png

Avstängda hållplatser 1–3 oktober:

  • Grönö
  • Åsta Gata
  • Åsta kurva
  • Åsta Smedja
  • Ljungs väg
  • Raknö
  • Hällegård
  • Granö
  • Kungs Barkarö Kyrka (Kungs Barkarö)
  • Valskogsvägen (Kungs Barkarö)
  • Barkarö skola (Kungs Barkarö)
  • Utmarken
  • Norra Kungsladugård (Kungsör)
  • Borgvik / Kungsörstorp

Resenärer hänvisas till hållplatserna Husta eller Hamngatan.

Tillfällig tidtabell

Under perioden 1–3 oktober ställs flera avgångar in på linje 550B i båda riktningarna och vissa avgångar får ändrade avgångstider. En tillfällig tidtabell för linje 550B har tagits fram som gäller från och med den 1 oktober klockan 04.00 till och med måndagen den 3 oktober klockan 10.10:

Tillfällig tidtabell linje 550B den 1-3 oktober 2022 (pdf)

Måndagen den 3 oktober kommer även sträckan Eskilstuna – Kungsör att ställas in på avgången nedan:

  • klockan 08.05 från Köping. Bussen kör endast sträckan Köping – Kungsör.

Du som vill resa till Eskilstuna med linje 550B under måndagsmorgonen hänvisas till tidigare avgångar i den tillfälliga tidtabellen.

 

Tänk på att reseplaneraren på vl.se och i VL-appen inte kommer att vara uppdaterad med aktuella tider under perioden för avstängningen. Under avstängningsperioden är det den tillfälliga tidtabellen som gäller.

När arbetet är färdigt återgår linje 550B till ordinarie körväg. Underhållsarbetet planeras vara färdigt den 3 oktober klockan 10.00, men kan ta längre eller kortare tid än planerat.